Wybór muzyki na wesele

Wybór muzyki na wesele

Wybór muzyki na wesele przysparza największych kłopotów, zwłaszcza, że tematem zazwyczaj zajmują się sami młodzi, a firmy organizujące wesela jedynie podpowiadają kierunek, w którym należy podążać. Jak uniknąć niezadowolenia i nudy? Wybrać zespół na żywo, czy DJ’a? Jakie utwory powinny pojawić się na weselu?
 

Powierzchnia sali

Kiedy miejsca jest pod dostatkiem możemy rozważać wynajęcie zespołu na żywo. Jeśli jednak kilkuosobowy zespół miałby się gnieździć na niewielkim terenie, lepiej sobie odpuścić. Żadna ze stron nie będzie wtedy zachwycona współpracą, a tłok na scenie nikomu się nie przysłuży.
 

Wiek gości

Nie ma co ukrywać, że jest to jedno z kluczowych zagadnień dla wyboru muzyki weselnej. Jeśli na liście przeważają osoby ze starszego pokolenia, z pewnością ciężej będzie im odnaleźć się w nowoczesnym klimacie, co nie znaczy, że jest to niemożliwe! Po przeglądzie wieku zaproszonych gości będzie łatwiej określić ich preferencje.

Muzyka na żywo w trakcie wesela
 

Własne preferencje

O własnych preferencjach nie należy zapominać, bo to Wasz wieczór. Jeśli czujesz niechęć do kapel – nie zmuszaj się do zabawy przy muzyce na żywo i wybierz coś, co będzie dla Ciebie przyjemne. Przy okazji dbając o zachowanie pewnych standardów i norm zabawy weselnej.
 

DJ, czy muzyka na żywo?

Prawdą jest, że muzyka na żywo jest przyjemniejsza dla odbiorów, ale prawdą jest też, że jej jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia. W większości przypadków jakość granych kawałków spada wraz z czasem. Muzycy nie są w stanie zaoferować tak szerokiego repertuaru, jak chcieliby tego goście, a młodsza część przybyłych niechętnie wychodzi na parkiet by tańczyć klasyki.
DJ może być rozwiązaniem, bowiem oferuje szerszy wachlarz muzyczny i większe możliwości jakościowe. Należy jednak pamiętać, że zarówno kapela, jak i DJ może być zwyczajnie słaby i nie odpowiadać naszym gustom. Tu należałoby się spotkać, zobaczyć co dane osoby potrafią oraz sprawdzić opinie dotychczasowych klientów.
Ostatnia kwestia – wesele w stylu góralskim nie może odbyć się bez zespołu, podobnie sytuacja wygląda przy innych tradycjach regionalnych.

DJ na weselu
 

Budżet

DJ jest znacznie tańszą wersją, choć Ci profesjonalni, rozchwytywani cenią się bardzo dobrze. Decydując się na kapelę, nie warto kierować się ceną. Wybór najtańszej opcji zazwyczaj kończy się niesmakiem, a wrażenie jakie pozostawią „grajkowie” (bo muzykami nie będzie można ich nazwać), nie będzie najlepsze. Podczas poszukiwań warto zastanowić się, czy któryś z naszych znajomych nie gra, nie zna kogoś, kto gra na weselach.
Jeśli budżet nie stanowi ograniczenia, można podzielić przyjęcie weselne na dwie części muzyczne. Początkową – z muzyką na żywo i tę późniejszą – w której DJ przejmie stery w okolicach północy.
 

Jakie piosenki?

Pierwszy taniec, taniec Panny Młodej z Ojcem, a także inne klasyki powinny się pojawić. W Internecie znajdziemy ogromną ilość przykładowych piosenek i stworzonych już playlist. Co dalej? Na własnym weselu nie powinno zabraknąć ulubionych piosenek nowożeńców. Czasy, w których były wyłącznie utwory tworzone na tę okazję oraz biesiadne, minęły. My możemy pokusić się o obecne hity, hity lat 80., czy 90.
Ustalając repertuar z DJ’em, czy też zespołem warto zapytać o rady i sugestie, a także ustalić formę ewentualnych dedykacji, jakie goście będą mogli zamawiać.