Pomysły na prezenty weselne - jak dyskretnie zasugerować je gościom?

Pomysły na prezenty weselne - jak dyskretnie zasugerować je gościom?

Prezenty weselne zajmują dużą część przygotowań samego przyjęcia. Co zrobić, by podarki były trafione, nowożeńcy zadowoleni, a goście nie poczuli się skrępowani? Wszystko będzie zależało od formy, w jakiej przedstawimy swoje oczekiwania.

Trudno ukryć, że przydatne w czasach PRL-u pościele, garnki, sprzęty gospodarstwa domowego teraz nie są już mile widziane. Głównie z uwagi na dostępność towarów i ogromny wybór. Kupując tego typu rzeczy musimy liczyć się z tym, że ktoś wpadnie na ten sam pomysł lub para młoda zwyczajnie nie będzie korzystała z takiego upominku.

Zapobiegając nieudanym prezentom, młodzi coraz częściej posuwają się do lekkich podpowiedzi i sugestii. Sposobów jest wiele, jednakże każdy z nich powinien być naprawdę subtelny i w żaden sposób nie powinien narzucać gościom naszej woli, przekazywać im oczekiwań, a jedynie być podpowiedzią. Z tego względu mówienie na każdym kroku, że zbiera się na mieszkanie na nic się nie zda, wystarczy napomknąć. Jak przedstawić zasugerowane prezenty?
 

Lista prezentów w Internecie

Wiele młodych par decyduje się na stworzenie listy prezentów wraz z linkami. Takie dostępne są na rozmaitych stronach internetowych, gdzie gość może anonimowo odznaczyć swoją pozycję. Problem pojawia się, gdy na przyjęcie została zaproszona babcia, która nie korzysta z nowinek technologicznych – wtedy będzie trzeba zastosować inny sposób.
 

Kartka dołączona do zaproszenia

Nie chodzi tu o opasłą księgę z listą rzeczy, a delikatną sugestię, że wolimy gotówkę, informację o tym, że zbieramy na samochód, wakacje, czy mieszkanie. Z powodzeniem można posłużyć się tutaj dostępnymi w Internecie wierszykami.

Zaproszenia ślubne
 

Stworzenie konta bankowego

Prawdą jest, że pary coraz częściej uciekają się do stworzenia konta bankowego, na które będą wpłacane kwoty pieniężne. Rozwiązanie istnieje, ale nie ma co ukrywać – nie jest zbyt taktowne i nie każdy z gości będzie miał ochotę zostać porównany z pozostałymi pod względem kwoty jaką podarował.
 

Informacja telefoniczna lub osobista

Równie dobrze możemy poinformować zaproszonych o możliwości dowiedzenia się, czego młodzi potrzebują od nich osobiście lub telefonicznie. Wielu gości ucieszy się z możliwości uzyskania wskazówek.
 

Podatek od prezentów ślubnych

W niektórych wypadkach, gdy prezenty od jednej osoby należą do droższych i przekraczają poniższe kwoty, będzie trzeba zapłacić podatek.
  • Grupa I (rodzice, dziadkowie, wnuki, dzieci, rodzeństwo, macocha, ojczym) kwota podarowana w przeciągu 5 lat wyższa niż 9637 zł. Tu możliwe jest ominięcie podatku, jeśli w przeciągu pół roku od otrzymania darowizny, zgłosimy to do Urzędu Skarbowego wraz z potwierdzeniem otrzymania wartościowej rzeczy bądź kwoty.
  • Grupa II (wujostwo, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, zstępni rodzeństwa i pozostali zstępni) kwota podarowana w przeciągu 5 lat wyższa niż 7276 zł.
  • Grupa II (zupełnie obce osoby np. szef, matka chrzestna, znajomi) kwota podarowana w przeciągu 5 lat wyższa niż 4092 zł.
Gdy jakiś z naszych prezentów od jednej osoby przekroczył te wartości – należy wypełnić stosowne druki (SD-3) i zapłacić podatek od prezentów ślubnych. A jeśli tego nie zrobimy – być może nic się nie stanie, ale jest to loteria. Urząd Skarbowy nie dowie się, ile było w kopertach, ale chętnie skontroluje skąd wzięliśmy pieniądze na samochód, czy mieszkanie, a wtedy nowożeńców czeka kara w wysokości 20% od kwoty, jaką dostali.