O czym należy pamiętać przy organizacji wesela poza miejscem zamieszkania?

O czym należy pamiętać przy organizacji wesela poza miejscem zamieszkania?

Śluby poza miejscem zamieszkania zdarzają się coraz częściej. Dotychczas niemalże oczywistym i naturalnym wyborem miejsca, zgodnie z tradycją, była parafia Panny Młodej. Jednak wraz ze wzrostem możliwości młodzi coraz chętniej decydują się na ślub poza miejscem ich zamieszkania. Malownicze krajobrazy, wystawna sala weselna, miejsce w połowie drogi z ich rodzinnych domów, albo to, w którym się spotkali po raz pierwszy – to tylko część rzeczy odciągających pary od rodzinnych stron. Niestety organizacja wesela poza miejscem zamieszkania to jeszcze większa odpowiedzialność i problem organizacyjny niż tradycyjne przyjęcie.
 

Komplikacje związane z parafią

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, że poza swoją parafią będzie trzeba dostarczyć więcej dokumentów niż w niej. Zaczynamy od zapowiedzi w parafiach przyszłych małżonków. Gdy te już zawisną, będzie trzeba otrzymać od księdza stosowny dokument potwierdzający ten fakt i dostarczyć go księdzu w wybranym przez nas miejscu. Kolejnym krokiem będzie dostarczenie metryki chrztu i świadectwa bierzmowania każdego z narzeczonych. Ostatnią kwestią jest uzyskanie tak zwanej licencji od „Waszego księdza”, czyli dokumentu potwierdzającego zgodę na przeniesienie ślubu w inne miejsce.
Po skompletowaniu wszystkich dokumentów, możemy przygotowywać się do uroczystości w tradycyjny sposób.
 

Ślub cywilny poza miejscem zameldowania

Tutaj na szczęście nie odczujemy rejonizacji i ślub możemy zawrzeć w każdym urzędzie stanu cywilnego. Możliwe jest także odbycie się uroczystości pod gołym niebem za dodatkową opłatą.

Dom weselny poza miejscem zamieszkania
 

Wesele poza miejscem zamieszkania

Kiedy znajdziemy już to jedno niepowtarzalne miejsce, będzie trzeba pomyśleć o gościach. W końcu to my ich zapraszamy i to my powinniśmy wziąć za nich odpowiedzialność. Właśnie z tego względu większość ślubów poza miejscem zamieszkania odbywa się w kompleksach hotelowych lub w ich pobliżu. Utarło się, że zaproszenie ludzi z dala od ich domu wiąże się z koniecznością opłacenia noclegów dla nich – i to wyjście jest najbardziej eleganckie.
 

Co jeśli noclegi to zbyt duży wydatek?

W zależności od odległości, jaką przyjdzie przebyć, możemy zorganizować transport niewielkim busem do domów gości. Rozważnym rozwiązaniem jest też częściowe opłacenie hotelu. Niezależnie od tego, co zadecydujemy (także w przypadku braku jakichkolwiek miejsc noclegowych) – należy umieścić w zaproszeniu informację o naszych możliwościach, by goście nie musieli sami domyślać się co mieliśmy na myśli.
Jeśli koszta przerosną oczekiwania i nie będziemy w stanie zadbać o noclegi dla gości warto rozważyć organizację bardziej kameralnej imprezy. Czasem nawet delikatna sugestia o tym, że nowożeńcy nie opłacają noclegów spotyka się nie tylko z odrzuceniem zaproszenia, ale także nieprzyjemnościami na linii z osobami zaproszonymi.
Oprócz miejsca do spania należałoby zadbać o dokładne informacje o dojeździe, włączając w to adresy i ewentualny kontakt do osób, które będą w stanie pomóc, gdy goście się zgubią.