Jak znaleźć dobrego fotografa na ślub?

Jak znaleźć dobrego fotografa na ślub?

Relacja fotograficzna ze ślubu to jeden z najgorętszych tematów podczas przygotowań. W końcu to od dobrego przedstawienia uroczystości i samego wesela będzie zależał efekt końcowy i przedstawienie najważniejszego - emocji. Na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, co sprawdzić zanim zdecydujemy się na usługi danego fotografa?
 

Cena fotografa ślubnego

Zaczniemy od ceny, bo to od niej zależy, czy w ogóle klikniemy w ofertę by zapoznać się z nią bliżej. Na rynku możemy spotkać nawet ceny w okolicy 800 zł za obsługę imprezy, ale zdarzają się też takie w okolicach 4 – 5 tysięcy. Co robić?
Podczas wyboru fotografa na pewno nie warto kierować się wyłącznie ceną. Tysiąc to i tak dużo za cały wieczór? Otóż weźmy pod uwagę, że praca nie jest na jeden wieczór, a często na około miesiąc. Składanie filmu, tworzenie albumu, retuszowanie zdjęć, praca nad ich kolorystyką, dbałość o szczegóły, by album był całością, a nie zlepkiem przypadkowych zdjęć. Dodatkowo profesjonalista musi zadbać o ciekawe przedstawienie, unikalność, byśmy nie oglądali 10 ujęć w nieco zmienianych pozach. Dlatego też nie powinniśmy zbytnio oszczędzać na tej usłudze. Amortyzacja sprzętu, który tani nie jest, doświadczenie i sam czas, są warte ceny, którą zawsze można negocjować.

Para młoda w plenerze
 

Gdzie szukać fotografa na ślub?

Fotografią ślubną zajmują się zarówno specjalistyczne zakłady, jak i te zwykłe, a także freelancerzy. Na dwie ostatnie opcje należałoby uważać. Na swojej drodze możemy spotkać świetnego człowieka z pasją, który dobrze przekaże emocje podczas uroczystości lub żółtodzioba – tu wszystko będzie zależało od tego, czy mamy odwagę pytać, wymagać i negocjować.
Niewyspecjalizowane zakłady często nie podchodzą zbyt poważnie do ślubów i wysyłają na nie młodych ludzi bez większego doświadczenia. Z tego względu najlepiej byłoby powierzyć realizację wesela profesjonalnej firmie, po wcześniejszej weryfikacji jej umiejętności. A najlepiej, jeśli to możliwe – zróbmy research wśród znajomych i dowiedzmy się kto  był zadowolony, a kto nie, dodatkowo oglądając efekty pracy.
 

Wesele z kamerzystą, czy bez niego?

Nie sposób ukryć, że zatrudnienie fotografa jest dość dużym wydatkiem, ale jeśli dojdzie to tego także wykwalifikowany kamerzysta – koszty rosną. Jeśli mamy okrojony budżet, lepiej z niego zrezygnować na rzecz fotografa, który stworzy kompilację zdjęć z podkładem muzycznym. Inaczej bardzo prawdopodobne, że film z wesela będzie niczym innym jak tańcami kręconymi z jednego miejsca, a oglądanie takiego „dzieła” nie jest niczym przyjemnym.
Jeśli budżet nie stanowi problemu – zadbajmy o zróżnicowane ujęcia, o to by kamerzysta miał możliwość filmowania ze zróżnicowanych pozycji np. z góry – tu może zostać wykorzystany dron. Ujęcia z drona mogą okazać się świetnym pomysłem podczas krótkiej relacji z przygotowań do wesela, gdzie będą stanowiły ciekawe przejście między domami przyszłych małżonków, a także samego przejazdu do kościoła, czy sali weselnej. Niemniej ważne jest też to, by kamerzysta i fotograf nie wchodzili sobie w drogę podczas uroczystości.
 

Plenery - wspólny wybór

Podczas spotkania z fotografem warto zapoznać się z jego propozycjami. Podajemy własne, „nasze” miejsca, ale też czekamy na to, co fotograf zaoferuje. Jeśli nie chcemy, by nasz plener był nudny, musimy wspólnie znaleźć nieszablonowe miejsca i pomysły na fotografie.

Fotografia Młodej Pary
 

Dbałość o wykonanie i umowa

Końcowym elementem jest sprawdzenie dotychczasowego dorobku fotografa, a najlepiej nie pojedynczych zdjęć, a całych realizacji. Pozwoli to zobaczyć, czy światło i kolorystyka zdjęć są całością, czy każde zostało wyrwane z innej bajki, a to niezwykle ważne podczas tworzenia spójnych albumów. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy możemy liczyć na rozmycia tła, efekty wizualne, czy tylko na sztywne ujęcia pod ścianą. A na koniec – umowa, w której musi zostać zawarte wszystko, byśmy później nie musieli denerwować się faktem, że fotograf nie został do tortu, albo wykonał zbyt małą ilość zdjęć.
Fotografia ślubna jest szerokim tematem, a powyższe wskazówki jedynie przybliżą do znalezienia tej odpowiedniej osoby. Niemniej jednak relacja ze ślubu ma oddawać emocje, i to ich należy w dorobku wybieranego fotografa poszukiwać.